Medené výrobky sú praktické a elegantné kúsky, ktoré si svoju obľubu našli u mnohých milovníkov vintage štýlu. Okrem neobyčajného dizajnu je ich najväčšou výhodou jednoduchá údržba a čistenie.
Na čistenie medených vaní používajte iba jemné mydlo a mäkkú handričku (flanel). Nikdy nepoužívajte oceľovú vlnu alebo štetce, pretože môžu poškriabať povrch vane. Vyčistenú vaňu dôkladne opláchnite vodou, aby ste sa zbavili prebytočného mydla alebo zvyškov.
Keď sa kúpete, uistite sa, že všetko, čo pridáte do vody, je vhodné na použitie v medenom kúpeli. Napríklad citrón by sa nikdy nemal pridávať do vody do kúpeľa. Po každom použití povrch vane dôkladne osušte a uistite sa, že je úplne suchý a hladký.
Ak chcete, aby si vaša medená vaňa alebo umývadlo udržali svoj žiarivý lesk aj po niekoľkých rokoch nepoužívajte prostriedky, ktoré by mohli poškodiť prírodnú patinu povrchu. Patria sem odmasťovače a korozívne čistiace prostriedky, ako aj čistiace prostriedky na báze amoniaku alebo kyseliny. Nikdy nepoužívajte žiadne z nich, pretože môžu spôsobiť nenapraviteľné škody.
Z času na čas sa na povrchu vane môže objaviť film (vrstva), ktorý je výsledkom hromadenia minerálnych usadenín. To sa stane najmä v prípade, ak žijete v oblasti, kde má voda vysoký obsah minerálov, ale môže sa to stať kdekoľvek, ak neprijmete správne opatrenia.
Je všeobecne známe, že meď sa ľahko poškriabe. Pokúšať sa opraviť nejaké škrabance sa naozaj neoplatí, pretože inde môže vyskočiť ďalší. Namiesto toho by ste sa mali naučiť milovať škrabance, pretože tieto spolu s ryhami a preliačinkami vytvárajú jedinečný charakter vašej vane.
Voskovanie povrchu medenej vane pomáha predchádzať poškriabaniu ale aj tvorbe minerálnych usadenín. Keď to urobíte, všimnete si, že sa na povrchu tvoria kvapôčky vody. Keď tieto zmiznú, je čas naniesť ďalšiu vrstvu vosku.